Každý den stojíme před řadou rozhodnutí a řešíme, co je akutní, co už dávno hoří, protože včera bylo pozdě a mělo to být hotové.
Jedeme v re-aktivním módu, na autopilota. A když se nám zdá, že těch urgentních aktivit máme málo, přidáme si od druhých něco navíc. Na klíčové a strategické záležitosti pro náš budoucí posun a rozvoj, již není čas, chuť a ani energie. Navíc to jsou aktivity náročné na nový pohled, který mnohdy nemáme anebo nechceme vidět. Jednodušší je zůstávat ve svém re-aktivním stavu.
Tento článek je víc než příhodný. Píšu ho v čase, kdy místo psaní do Wordu v počítači, jsem přešla na ruční psaní. Pro dnešní digitální až přetechnizovanou dobu je to podivující, že?
Důvod je velmi jednoduchý a nejspíš se může opakovat. Zkrátka, příroda a silný vítr je mocnější než distributoři elektřiny. Bohužel, naše digitální doba je příliš křehká a závislá na vnějších vlivech jako je například počasí.
Psaní můžu odložit na dobu AŽ zas půjde elektřina. Něco mi říká, že je to jinak. A volím tedy méně rychlou cestu, za to rozmanitější co do autenticity, integrity a projevů intuice.
Jak máme v reaktivním přístupu zvládat situace náročné, nové výzvy a změny?
Situace si vytváříme naší myslí sami. Vznikají dávno před tím, než je prožijeme ve fyzické realitě.
Nejdříve je představa – PŘED – STAV – A pak je realita.
Když chcete např. nový dům, nejdříve si představujete, jak bude vypadat, kolik bude mít pater, pokojů, jakou bude mít střechu, fasádu… Představujete si každý detail až po záclonky a kytičky.
Ať po té představě se rozhodnete pro návrh, náčrtek technických parametrů. Pořád je to návrh na papíře nebo v aplikaci a od reality se může lišit.
Ten skutečný, postavený dům dostane podobu až několik měsíců či let od první představy.
A stejně je tomu i se změnami a různými situacemi, do kterých se dostanete.
V řadě případů jsou změny přijímány ne zcela kladně a příjemně. Jsou vytvořeny na podvědomé úrovni z vašich zkušenost, předsudků, limitů a ovlivněny okolím, ať už se jedná o blízké osoby, pracovní kolektiv, média, zábava a kultura, které se věnujete.
Čemu věnujeme pozornost, to dostává energii a roste ať je to cokoliv.
Když tedy věnujete pozornost něčemu negativnímu, škodlivému, stane se to.
Když věnujete pozornost myšlenkám a situacím pro vás prospěšným, také ta energie roste a vám se to, co si myslíte zhmotňuje.
Z této pozice lépe zvládnete změny, které vás čekají. Co je klíčové zmínit, je nutnost prožití toho stavu. Jen mechanické odříkání si pozitivní věty nic neřeší. Jsou to jen prázdná slova a vy je svým prožitkem naplňujete a dáváte život.
Co nás žene ke změně?
1.Současný stav je pro nás neúnosný, jsme v krizi a cítíme jisté nebezpečí.
2. Současný stav nám buď již nic nového nepřináší nebo chceme postoupit na další úroveň, protože je vše pro nás známé a chceme se posunout a dál se rozvíjet.
3. Kombinace obojího. Částečně cítíme neuspokojení a chceme se dál rozvíjet, jen čekáme na „správnou“ dobu.
Pokud se vidíte v jednom ze 3 bodů, doba pro změnu je právě TEĎ.
Nikdy nebude lepší. Udělejte to teď, když máte sílu, chuť, motivaci a nadšení.
Dnešek je první den vaší budoucnosti.
Příprava na změnu
Změnu zvládnete vždy, stačí je rozhodnout.
Cesta k rozhodnutí bývá mnohdy náročná. Často si říkáte, to MUSÍM dát, to VYDRŽÍM, to nic není a zas to přejde. Ať jde o soukromí život nebo práci. Tím jdete proti sobě a bohužel změnu dříve či později stejně uděláte.
Otázka je, jak a kolik energie na ni budete mít a čemu budete věnovat větší pozornost, protože se na změnu nabalí další nepříjemnosti třeba v podobě zdravotních komplikací.
Změny jsou velmi náročné po stránce fyzické, psychické, emoční i energetické, a proto je potřeba věnovat zvýšenou pozornost těmto složkám:
Bazální potřeby
Zajistěte si dostatečný spánek – 7-9 hodin
Jídlo a tekutiny
Pohyb a odpočinek
Sociální kontakt a osoby, které vám dají podporu. Ať už člen rodiny, partner, kamarádka. Najděte si kouče, průvodce. Nejste na to sami
Duševní wellbeing (pohoda)
Ujasněte si, jak hodně změnu chcete. Je to změna vaše či ji někdo chce po vás.
Co má být cílem a jak ten cílový stav bude vypadat?
Co vám ta změna přinese a jak se budete cítit?
Digitální wellbeing
Zde platí zlaté pravidlo – měně je více.
Co konkrétně to znamená v digitální době je omezení technologií, nastavení si používání technologií k vašemu prospěchu, a ne k vyčerpání, udělejte si digitální úklid ať máte klidnou mysl a nejste přehlcení.
Stanovte si čas strávený na sociálních sítích, na mailu, internetu.
Na sítích a internetu se velmi rychle ztrácí pojem o čase a prokrastinujete. Je to žrout času a energie. A to jde proti plynulému zvládání změn. Na druhou stranu jsou sociální sítě zdrojem informací, a to je další bod.
Výběr kvalitního zdroje
Sledujte informace, které potřebujete.
Pečlivě si svůj zdroj vybírejte a učte se od těch nejlepších. (Expert, který je nejlepší pro druhého nemusí být nejlepší pro vás)
Není nutné absolvovat velké množství kurzů na určitou oblast. Dejte si čas na kvalitní výběr, než se rozhodnete do něčeho jít.
Priority
Určete si, co je pro vás důležité a naléhavé.
Plánujte si strategické činnosti a věnujte se jim průběžně. Bohužel se stává, že přes urgentní záležitosti se na strategické nedostává.
Mnohdy pracujete na strategických aktivitách druhých lidí, firmy a svoje vlastní odsouváte až na tu zadní kolej. Na toto téma je věnovaný WEBINÁŘ.
Změny se přijímají a zvládají o něco snadněji, uvědomíte-li si, jak na tom nyní jste a věnujete sobě a svému tělu a duši laskavé a vědomé opečování.
Není to procházka růžovým sadem, Změny jsou pro nás výzvy, posouvají nás blíž k naplnění našeho poslání.
Na této cestě změny nemusíte být sami. Dnes je celá řada odborníků, kteří se zabývají provázením změn, ať už se jedná o pracovní, osobní, vztahové či finanční, jsou tu pro vás koučové, terapeuti, poradci, mentoři …
Poskytuji služby wellbeing koučinku a mentoringu individuální i firemní klientele a ráda vás cestou změny provedu.
Mějte se pohodově a ať se vám daří.