Jak si říct o zvýšení mzdy v těžkých časech? Připravte se a vyjednejte si lepší podmínky

Jak si říct o zvýšení platu

O zvýšení mzdy si neřekne až 50 % zaměstnanců. Tiše čekají a doufají, že zvýšení navrhne sám zaměstnavatel. Článek je pokračováním toho, co se nevešlo do původního příspěvku pro internetový magazín FORBES s názvem „Prosím přidat. Jak si v časech inflace vyjednat vyšší mzdu.“ Zahrnuje pohled z vice úrovní.

Zvýšení mzdy a lepších podmínek je pro zaměstnance velmi citlivá a stěžejní záležitost.

Mnohdy ji zaměstnanec bere příliš osobně a vážně. Chybí odstup, jiný pohled na oblast odměňování a prostupuje ho strach. Strach z nepříjemného jednání s nadřízeným, strach, že selže, mzda se mu nenavýší, a naopak se navýší objem práce. A někdy tomu tak bývá.

Do motivačního rozhovoru si zaměstnanec vkládá až moc překážek a předsudků, které nemusí nastat. To ho blokuje a omezuje prostor pro vyjednávání.

Jak se na takové jednání o zvýšení mzdy připravit?

Nejdříve si odpovězte na několik otázek. Buďte k sobě upřímní a laskaví.

Popisné otázky:

Zahrnují minulá data o zvýšení mzdy – kdy naposled proběhlo zvýšení mzdy, co byl důvod zvýšení mzdy (změna funkce, zvýšení kvalifikace, seniority, ekonomické dopady, …), co se od té doby změnilo, co se vám povedlo, v čem jste se posunuli a zlepšili. Co se tolik nepovedlo. Porovnávejte se jen sami se sebou a svým já před půl rokem nebo rokem.

Osobní rozvoj:

Napište si, jaké nové dovednosti jste si osvojili. Jaké zkušenosti jste získali. Co čtete a koho sledujete, kdo vás inspiruje. Jak jste to celé použili při své práci. Ukažte svou hodnotu pro firmu, kterou máte.

Zároveň buďte otevření novým příležitostem k rozvoji. Udělejte si plán rozvojových aktivit, na kterých chcete pracovat a zároveň jsou prospěšné pro firmu.

Silné a slabé stránky:

Zmapujte si své silné stránky. Zeptejte se nebo pozorujte své okolí, s čím se na vás obrací, za co vás oceňují. Vnímejte, co vám jde lehce a téměř samo. Vypište si, co jste všechno v životě dokázali, co jste vystudovali, do jakých projektů jste se zapojili, komu jste pomáhali apod.

I když to při rozhovoru nepoužijete, už seznam svých silných stránek vám dodá velkou sebedůvěru a odvahu k tomu si říct, že jste nejlepší. 🙂

Zmapujte si i slabé stránky. Co vám tolik nejde, kde máte rezervy, co vám třeba šéf nebo kolegové vytýkají. Vnímejte své pocity, jak vám je, když to píšete? Přijměte své nedostatky takové, jaké jsou. Můžete si u nich doplnit, jaké kroky můžete udělat pro jejich snížení.

Pojmenováním slabých stránek se zmírní vaše emoční napětí během jednání. Vy své slabé stránky znáte a můžete vzít vítr z plachet šéfovi ve chvíli, kdy o nich bude mluvit a třeba můžete najít i společně řešení.

Průzkum trhu odměňování:

Podívejte se na trh práce, jak je vaše pozice odměňována. Pomohou vám třeba i portály práce, které u pozic uvádí nástupní mzdu, nebo volně dostupné průzkumy odměňování. Data berte za orientační.

Při vyjednávání mzdy si určete rozpětí navýšení, ve kterém se chcete pohybovat. Dáváte tím větší prostor pro otevřenou diskusi s nadřízeným. A sami se nedostáváte do stresu a fixování na jedné sumě.

Jaké je vaše PROČ?

Zodpovězte si na otázku, jaké je to vaše vnitřní proč? Proč chcete navýšit mzdu? A za co byste si tu mzdu navýšili? Vžijte se zároveň do role nadřízeného a dívejte se na to jeho očima. Proč vám má navýšit mzdu?

Ekonomické argumenty dejte stranou. Inflace, zvyšující se ekonomické náklady jsou jedna stránka věci. Stejně tak, jako vám rostou náklady, rostou náklady i zaměstnavateli.

Tento důvod k navýšení mzdy je tedy velmi slabý, a navíc může být manipulativní. Nadřízený z toho bude cítit vaší budoucí potřebu navyšovat mzdu vždy, když se vaše ekonomická situace změní.

Opřete navýšení o své kvality, hodnoty a přínos pro firmu.

Nalaďte se na jednání:

Vnitřním zrakem se nalaďte na rozhovor se šéfem. Jak probíhá, co říkáte, jak se při tom cítíte. Co říká druhá strana. Jak se cítíte s výsledkem.

Náš mozek nerozlišuje realitu od představy. A proto si můžete dopředu natrénovat, jak bude vaše jednání probíhat.

Co nedělat?

Načasování:

Nečekejte na období ročního hodnocení. Jednejte, jak to cítíte. Zároveň sledujte dění ve firmě a kdy je vhodná příležitost. V době měsíčních závěrek a finalizací projektů to asi vhodné nebude. Najděte dobu, kdy víte, že obě strany budou mít prostor pro takové jednání.

Porovnávání se s ostatními:

Neporovnávejte se s nikým z týmu a nikým obecně. Už tím, že se začnete porovnávat, ztrácíte svou moc, jste v roli oběti a snižujete si tím důvěru u nadřízeného. Dostáváte se tedy do role podřízeného, se kterým se dá snadno manipulovat, a ne partnera pro dialog vašich podmínek.

Vyhrocené emoce a vyhrožování:

Zvýšené emoce, kritika, vyhrožování vám nepomohou k dosažení výsledku. Můžete mít pocit, že jste to šéfovi „řekli od plic“ a zahnali ho do kouta. Bohužel si tím uzavíráte možnosti na další jednání a navýšení.

Naskákejte do řeči:

Vyslechněte si druhou stranu, a i když nesouhlasíte, neskákejte do řeči, příliš neargumentujte.

Nemějte očekávání:

Očekávání plodí zklamání. Proto než, že budete očekávat zvýšení mzdy, si raději řekněte, co a proč chcete.

I když vám nadřízený nyní mzdu nezvýší, berte to pozitivně a oceňte se za snahu a co vše jste pro to udělali.

Dnešní NE, je jen dnešní NE. Znamená to, že za měsíc nebo za půl roku může k navýšení mzdy dojít.

Chcete být lépe připraveni na vaše navýšení mzdy? Ráda vás tímto procesem provedu. Rezervujte si termín na konzultaci.

Wellbeing INfinity

Newsletter Wellbeing INfinity je (ne)pravidelný zpravodaj o:

  • Rozmanitosti wellbeingu a životním přístupu.
  • Self-leadershipu a osobní efektivitě.
  • Svobodném a laskavém podnikání.

Témata jsou brána z vícero pohledů a mají inspirační charakter.

Chci odebírat newsletter

Zadáním e-mailové adresy a kliknutím na tlačítko „Přihlásit k odběru“ souhlasíte se zásadami pro ochranu osobních údajů 

Líbí se vám tento článek? Dejte o tom vědět ostatním.

Facebook
LinkedIn
Email
Picture of ✨ Děkuji za přečtení ✨

✨ Děkuji za přečtení ✨

Pěkný den, jmenuji se Petra a jsem na těchto stránkách autorkou inspirativních článků k rozmanitosti wellbeingu, HR, self-leadershipu, osobní efektivitě, svobodném a laskavém podnikání. Dávám lidem jiný úhel pohledu na věci, které se mohou zdát jasné. Žijeme ve velmi pestrém a vybarveném světě. 🍀✨❤️

Další články